Licensed to Lawrence University - WI
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/6/2018 04:56 PM
                        UW-Oshkosh @LU Dual - 1/6/2018                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Wisconsin Oshkosh-WI  'A'              1:58.81    1:57.29   11  
     1) Halkola, McKinzie K 21          2) Challoner, Sydney V 19         
     3) Lutz, Jennifer M 19             4) Shorten, Tessa M 18            
       29.85    32.87    28.36    26.21                                    
  2 Lawrence University-WI  'A'                       1:57.66    1:58.25    4  
     1) Lengel, Erin E 18               2) Zheng, Emmi A 21               
     3) Thompson, Emei J 22             4) Marsh, Mandy K 18              
       29.21    33.40    29.68    25.96                                    
  3 Lawrence University-WI  'B'                            NT    2:15.46    2  
     1) Lund, Annika 19                 2) Bauer, Rosie J 21              
     3) Hanson, Alena J 19              4) Vogel, Anna E 22               
       35.60    36.24    31.70    31.92                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence University-WI  'A'                       1:43.82    1:43.78   11  
     1) Stahl, Max 20                   2) Goldberg, Tom B 19             
     3) Yamamoto, Akio 21               4) Charlow, Travis M 21           
       26.90    29.63    24.57    22.68                                    
  2 University Wisconsin Oshkosh-WI  'A'              1:48.97    1:44.86    4  
     1) Bain, David J 19                2) Hilgendorf, Grady A 22         
     3) Solomon, Bryan M 19             4) Vandenberg, Josiah E 18        
       27.96    29.27    24.96    22.67                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggle, Elise C           19 Lawrence-WI         11:40.62   11:40.54    9  
      32.17   34.39   35.04   35.26   35.18   35.10   35.11   35.22
      35.02   34.97   35.18   35.00   35.28   35.61   35.22   35.55
      35.68   35.43   35.49   34.64                                
  2 Szablewski, Erin C        18 Lawrence-WI               NT   12:07.85    4  
      34.41   35.90   36.49   36.90   36.66   36.58   36.71   37.02
      36.78   37.34   36.29   36.36   36.71   37.19   36.79   38.00
      36.64   35.85   35.56   33.67                                
  3 Claypool, Cortney K       19 Uw-Oshkosh-WI       11:54.21   12:08.01    3  
      32.27   35.14   36.31   36.81   37.67   37.53   37.78   38.01
      37.51   37.97   36.22   37.55   38.15   38.03   37.20   35.39
      35.88   35.29   34.94   32.36                                
  4 Kelly, Liz A              21 Uw-Oshkosh-WI       12:12.96   12:17.72    2  
      32.76   34.97   35.73   36.50   36.37   36.74   36.81   37.43
      37.71   37.24   37.67   37.21   37.64   37.83   38.24   37.75
      37.86   38.04   36.88   36.34                                
  5 Beseler, Brianna R        19 Uw-Oshkosh-WI             NT   12:39.07    1  
      33.63   36.45   37.26   37.43   37.50   38.03   38.55   38.72
      38.95   38.81   38.42   38.66   37.95   39.14   38.74   38.70
      38.85   38.60   38.17   36.51                                
  6 Mann, Zoey E              20 Lawrence-WI         12:48.65   12:48.48  
      34.20   37.64   38.43   38.31   38.44   38.76   38.50   38.57
      39.18   38.92   39.03   39.10   39.13   38.57   38.48   39.13
      39.24   39.00   38.60   37.25                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lieder, Jarrett C         18 Uw-Oshkosh-WI       10:43.34   10:30.16    9  
      27.46   30.06   31.98   31.72   32.34   32.28   31.94   31.42
      32.20   32.24   32.21   32.31   32.48   31.93   32.16   31.91
      31.77   31.56   30.67   29.52                                
  2 Phillips, Charlie M       18 Lawrence-WI         10:56.48   10:54.31    4  
      29.10   32.07   32.74   33.17   33.25   32.60   33.21   33.56
      33.24   33.47   33.44   33.63   32.46   33.35   32.55   32.70
      32.66   32.42   32.40   32.29                                
  3 Hilgendorf, Grady A       22 Uw-Oshkosh-WI       11:03.34   11:06.79    3  
      29.76   32.52   33.31   33.26   33.65   33.49   33.61   33.92
      34.53   34.45   32.63   33.25   33.30   33.73   33.86   33.60
      34.28   34.04   32.99   32.61                                
  4 Spalding, Jordan A        20 Lawrence-WI         11:26.45   11:10.05    2  
      29.91   32.94   33.79   33.88   33.63   33.84   34.01   34.05
      33.99   33.99   33.83   33.96   34.01   34.13   34.05   33.90
      33.52   33.35   32.98   32.29                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shorten, Tessa M          18 Uw-Oshkosh-WI        2:01.58    2:03.65    9  
      30.05   31.76   31.22   30.62                                
  2 Thompson, Emei J          22 Lawrence-WI          2:04.40    2:04.25    4  
      29.77   31.07   31.77   31.64                                
  3 Halkola, McKinzie K       21 Uw-Oshkosh-WI        2:01.83    2:07.56    3  
      30.16   32.23   32.36   32.81                                
  4 Marsh, Mandy K            18 Lawrence-WI          2:08.78    2:09.75    2  
      30.54   32.64   33.46   33.11                                
  5 Duero, Bridget C          19 Lawrence-WI          2:08.31    2:11.93    1  
      30.91   33.66   34.08   33.28                                
  6 Gray, Lexi N              18 Uw-Oshkosh-WI        2:09.99    2:15.43  
      31.55   34.55   34.85   34.48                                
  7 Sharpee, Janelle M        21 Uw-Oshkosh-WI        2:20.69   x2:24.56  
      33.41   36.46   37.44   37.25                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson, Anton B       18 Lawrence-WI          1:48.76    1:51.51    9  
      26.86   28.62   28.62   27.41                                
  2 Vandenberg, Josiah E      18 Uw-Oshkosh-WI        1:53.55    1:52.30    4  
      26.35   29.23   28.82   27.90                                
  3 Sewell, Ian S             20 Uw-Oshkosh-WI        1:54.91    1:58.31    3  
      27.76   28.98   30.28   31.29                                
  4 Jacobs, Trevor W          24 Uw-Oshkosh-WI        1:59.90    2:02.90    2  
      28.28   31.15   32.18   31.29                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengel, Erin E            18 Lawrence-WI            25.53      25.59    9  
  2 Blagg, Eryn L             22 Lawrence-WI            26.95      26.28    4  
  3 Panske, Alison E          21 Uw-Oshkosh-WI          26.03      26.69    3  
  4 Garcia, Lizzy A           20 Lawrence-WI            26.38      26.92    2  
  5 Van Lieshout, Foley J     21 Lawrence-WI               NT     x27.71  
  6 Schlotfeldt, Eryn M       20 Uw-Oshkosh-WI          27.57      27.79    1  
  7 Hader, Shelby             21 Lawrence-WI            27.60     x28.31  
  8 Ruckdashel, Davi C        21 Uw-Oshkosh-WI          27.76      28.88  
  9 Statz, Natasha            20 Lawrence-WI            34.36     x32.70  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlow, Travis M         21 Lawrence-WI            23.04      23.07    9  
  2 Yamamoto, Akio            21 Lawrence-WI            23.46      24.07    4  
  3 Newman, Nathan D          20 Uw-Oshkosh-WI          23.73      24.29    3  
  4 Bricco, Mitchell S        20 Uw-Oshkosh-WI          24.08      25.18    2  
  5 Feng, Shuangmu            22 Lawrence-WI            28.61      29.93    1  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birriel, Becca N          18 Uw-Oshkosh-WI        2:20.52    2:22.49    9  
      31.43   37.75   39.79   33.52                                
  2 Zheng, Emmi A             21 Lawrence-WI          2:24.22    2:28.95    4  
      32.73   38.62   42.68   34.92                                
  3 Schweickart, Sarah M      20 Lawrence-WI               NT    2:29.97    3  
      32.22   39.20   44.27   34.28                                
  4 Wilcher, Emma C           20 Uw-Oshkosh-WI        2:28.54    2:37.44    2  
      32.91   40.23   45.76   38.54                                
  5 Hanson, Alena J           19 Lawrence-WI          2:38.36    2:38.14    1  
      34.68   40.01   48.87   34.58                                
  6 Lund, Annika              19 Lawrence-WI          2:38.69   x2:39.74  
      33.89   41.89   46.97   36.99                                
  7 Bauer, Rosie J            21 Lawrence-WI          2:38.95   x2:39.99  
                      43.15   37.46                                
  8 Ruckdashel, Josie M       18 Uw-Oshkosh-WI        2:41.44    2:47.57  
      36.28   41.19   51.85   38.25                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Max                20 Lawrence-WI          2:12.06    2:10.64    9  
      27.58   32.20   38.84   32.02                                
  2 Solomon, Bryan M          19 Uw-Oshkosh-WI        2:12.91    2:12.31    4  
      27.26   33.90   40.50   30.65                                
  3 Sobolewski, Dylan J       19 Uw-Oshkosh-WI        2:21.02    2:20.87    3  
      29.20   36.39   41.72   33.56                                
  4 Bain, David J             19 Uw-Oshkosh-WI        2:17.08    2:26.18    2  
      29.53   36.46   46.88   33.31                                
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengel, Erin E            18 Lawrence-WI          1:00.75    1:01.41    9  
      28.78   32.63                                                
  2 Lutz, Jennifer M          19 Uw-Oshkosh-WI        1:01.53    1:02.04    4  
      29.19   32.85                                                
  3 Challoner, Sydney V       19 Uw-Oshkosh-WI        1:03.78    1:03.80    3  
      29.64   34.16                                                
  4 Schweickart, Sarah M      20 Lawrence-WI               NT    1:09.37    2  
  5 Wilcher, Emma C           20 Uw-Oshkosh-WI        1:05.38    1:10.11    1  
      33.28   36.83                                                
  6 Hanson, Alena J           19 Lawrence-WI          1:09.52    1:12.87  
      33.79   39.08                                                
  7 Lund, Annika              19 Lawrence-WI          1:15.87   x1:14.70  
      34.09   40.61                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Solomon, Bryan M          19 Uw-Oshkosh-WI          54.61      56.04    9  
      26.64   29.40                                                
  2 Vandenberg, Josiah E      18 Uw-Oshkosh-WI          55.90      56.72    4  
      26.80   29.92                                                
  3 Yamamoto, Akio            21 Lawrence-WI            56.94      56.97    3  
      26.89   30.08                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blagg, Eryn L             22 Lawrence-WI            57.45      57.11    9  
      27.46   29.65                                                
  2 Shorten, Tessa M          18 Uw-Oshkosh-WI          55.24      57.18    4  
      27.71   29.47                                                
  3 Garcia, Lizzy A           20 Lawrence-WI            57.93      58.59    3  
      28.18   30.41                                                
  4 Panske, Alison E          21 Uw-Oshkosh-WI          57.03      58.81    2  
      28.73   30.08                                                
  5 Marsh, Mandy K            18 Lawrence-WI            58.67      59.58    1  
      28.45   31.13                                                
  6 Duero, Bridget C          19 Lawrence-WI            59.36     x59.69  
  7 Hader, Shelby             21 Lawrence-WI          1:00.30   x1:02.12  
  8 Ruckdashel, Davi C        21 Uw-Oshkosh-WI          59.48    1:02.94  
      30.62   32.32                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlow, Travis M         21 Lawrence-WI            51.24      50.60    9  
      24.63   25.97                                                
  2 Sewell, Ian S             20 Uw-Oshkosh-WI          52.72      53.72    4  
      25.32   28.40                                                
  3 Jacobs, Trevor W          24 Uw-Oshkosh-WI          52.56      54.80    3  
      26.43   28.37                                                
  4 Newman, Nathan D          20 Uw-Oshkosh-WI          53.88      57.08    2  
      27.32   29.76                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Jennifer M          19 Uw-Oshkosh-WI        1:04.11    1:05.84    9  
      32.10   33.74                                                
  2 Riggle, Elise C           19 Lawrence-WI          1:09.66    1:09.68    4  
      34.28   35.40                                                
  3 Claypool, Cortney K       19 Uw-Oshkosh-WI        1:08.99    1:11.07    3  
      34.71   36.36                                                
  4 Schlotfeldt, Eryn M       20 Uw-Oshkosh-WI        1:11.78    1:11.47    2  
      35.17   36.30                                                
  5 Ruckdashel, Josie M       18 Uw-Oshkosh-WI        1:15.67   x1:18.74  
      38.98   39.76                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Max                20 Lawrence-WI            58.20      58.12    9  
      27.97   30.15                                                
  2 Bain, David J             19 Uw-Oshkosh-WI          59.27    1:04.08    4  
      30.97   33.11                                                
  3 Bricco, Mitchell S        20 Uw-Oshkosh-WI             NT    1:06.39    3  
      32.99   33.40                                                
  4 Sobolewski, Dylan J       19 Uw-Oshkosh-WI             NT    1:07.14    2  
      32.80   34.34                                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Emei J          22 Lawrence-WI          5:39.89    5:38.62    6.5
      31.68   34.08   34.39   34.72   34.88   34.36   34.60   35.06
      34.04   30.81                                                
  1 Halkola, McKinzie K       21 Uw-Oshkosh-WI        5:23.98    5:38.62    6.5
      31.35   33.88   34.39   34.88   34.50   34.46   34.68   34.45
      34.22   31.81                                                
  3 Cash, Natalie I           21 Lawrence-WI          5:57.55    5:56.63    3  
      32.16   35.93   36.00   36.10   35.88   36.03   36.25   35.92
      36.41   35.95                                                
  4 Szablewski, Erin C        18 Lawrence-WI          5:55.33    6:00.66    2  
      34.22   36.19   36.73   36.81   36.45   36.99   36.94   36.36
      36.28   33.69                                                
  5 Kelly, Liz A              21 Uw-Oshkosh-WI        5:55.98    6:01.01    1  
      32.63   35.06   36.15   36.53   36.97   37.04   37.53   37.59
      35.98   35.53                                                
  6 Gray, Lexi N              18 Uw-Oshkosh-WI        5:47.24    6:09.08  
      32.92   36.61   37.53   37.47   37.10   37.69   37.83   37.74
      37.61   36.58                                                
  7 Beseler, Brianna R        19 Uw-Oshkosh-WI        5:58.48   x6:09.47  
      34.21   36.26   36.45   37.01   37.32   37.71   37.71   38.06
      37.83   36.91                                                
  8 Sharpee, Janelle M        21 Uw-Oshkosh-WI        6:00.23   x6:12.45  
      34.41   36.95   37.19   37.74   38.03   37.83   38.21   37.78
      37.56   36.75                                                
  9 Mann, Zoey E              20 Lawrence-WI          6:01.71   x6:18.00  
      34.60   37.43   38.09   38.26   38.41   38.68   38.56   38.50
      38.14   37.33                                                
 10 Vogel, Anna E             22 Lawrence-WI          6:26.40   x6:35.62  
      35.20   38.86   39.59   40.21   39.66   40.20   40.38   41.17
      40.59   39.76                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson, Anton B       18 Lawrence-WI          4:55.39    5:00.07    9  
      27.95   29.55   30.16   30.36   30.53   31.01   30.82   30.53
      29.92   29.24                                                
  2 Lieder, Jarrett C         18 Uw-Oshkosh-WI        4:59.47    5:02.58    4  
      27.03   29.71   31.12   31.02   30.57   31.00   31.01   30.81
      30.95   29.36                                                
  3 Phillips, Charlie M       18 Lawrence-WI          5:10.86    5:18.61    3  
      28.72   31.34   32.21   32.29   32.25   32.49   32.67   33.10
      31.92   31.62                                                
  4 Spalding, Jordan A        20 Lawrence-WI          5:21.92    5:21.72    2  
      29.26   32.27   32.95   32.54   32.66   32.83   32.79   32.94
      32.35   31.13                                                
  5 Hilgendorf, Grady A       22 Uw-Oshkosh-WI        5:15.27    5:23.68    1  
      29.03   31.56   33.00   33.37   33.30   33.17   32.52   33.38
      32.75   31.60                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Challoner, Sydney V       19 Uw-Oshkosh-WI        1:12.07    1:13.30    9  
      35.14   38.16                                                
  2 Birriel, Becca N          18 Uw-Oshkosh-WI        1:14.16    1:13.62    4  
      35.08   38.54                                                
  3 Zheng, Emmi A             21 Lawrence-WI          1:11.02    1:14.70    3  
      34.93   39.77                                                
  4 Bauer, Rosie J            21 Lawrence-WI          1:19.32    1:19.82    2  
      38.24   41.58                                                
  5 Wilcher, Emma C           20 Uw-Oshkosh-WI        1:20.07    1:22.47    1  
      40.18   42.29                                                
  6 Statz, Natasha            20 Lawrence-WI               NT    1:35.85  
      44.73   51.12                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldberg, Tom B           19 Lawrence-WI          1:05.20    1:06.56    9  
      31.93   34.63                                                
  2 Sobolewski, Dylan J       19 Uw-Oshkosh-WI        1:11.51    1:11.52    4  
      33.25   38.27                                                
  3 Armitage, Ross B          19 Uw-Oshkosh-WI             NT    1:11.80    3  
      34.62   37.18                                                
  4 Bricco, Mitchell S        20 Uw-Oshkosh-WI        1:07.66    1:12.33    2  
      34.78   37.55                                                
  5 Feng, Shuangmu            22 Lawrence-WI          1:16.32    1:16.31    1  
      35.55   40.76                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence University-WI  'A'                       1:44.19    1:46.66   11  
     1) Blagg, Eryn L 22                2) Duero, Bridget C 19            
     3) Garcia, Lizzy A 20              4) Hader, Shelby 21               
       26.54    26.65    26.11    27.36                                    
  2 University Wisconsin Oshkosh-WI  'A'              1:48.07    1:50.17    4  
     1) Panske, Alison E 21             2) Ruckdashel, Davi C 21          
     3) Schlotfeldt, Eryn M 20          4) Claypool, Cortney K 19         
       26.85    28.31    27.17    27.84                                    
  3 University Wisconsin Oshkosh-WI  'B'              1:56.10    1:58.73    2  
     1) Birriel, Becca N 18             2) Kelly, Liz A 21                
     3) Sharpee, Janelle M 21           4) Beseler, Brianna R 19          
       27.08    31.02    30.65    29.98                                    
  4 Lawrence University-WI  'B'                            NT    1:58.87  
     1) Schweickart, Sarah M 20         2) Szablewski, Erin C 18          
     3) Cash, Natalie I 21              4) Vogel, Anna E 22               
       29.03    31.35    28.35    30.14                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Wisconsin Oshkosh-WI  'A'              1:32.24    1:34.43   11  
     1) Lieder, Jarrett C 18            2) Jacobs, Trevor W 24            
     3) Newman, Nathan D 20             4) Sewell, Ian S 20               
       23.39    24.11    23.74    23.19                                    
  2 Lawrence University-WI  'A'                       1:34.04    1:36.57    4  
     1) Phillips, Charlie M 18          2) Spalding, Jordan A 20          
     3) Hutchinson, Anton B 18          4) Goldberg, Tom B 19             
       24.43    24.23    24.03    23.88                                    
 
Event 23  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraus, Gabby C            20 Uw-Oshkosh-WI         249.15     244.28    9  
  2 Seelman, Johnna M         19 Uw-Oshkosh-WI         148.30     169.05    4  
 
Event 24  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilke, Matt S             18 Uw-Oshkosh-WI         311.85     295.35    9  
 
Event 25  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seelman, Johnna M         19 Uw-Oshkosh-WI         158.60     173.65    9  
 -- Kraus, Gabby C            20 Uw-Oshkosh-WI             NP         DQ  
 
Event 26  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilke, Matt S             18 Uw-Oshkosh-WI         291.25     320.48    9  
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. University Wisconsin Oshkosh      121.5   2. Lawrence University               104.5
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. University Wisconsin Oshkosh        113   2. Lawrence University                  98