Licensed to Lawrence University - WI
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 10/27/2018 03:09 PM
                            Ripon @LU - 10/27/2018                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence University-WI  'A'                       1:57.97    1:55.49   11  
     1) Lengel, Erin E 19               2) Lansing, Caitlyn S 18          
     3) Schweickart, Sarah M 21         4) Garcia, Lizzy A 21             
       28.65    31.63    29.25    25.96                                    
  2 Lawrence University-WI  'B'                            NT    2:04.96    4  
     1) Riggle, Elise C 20              2) Soderquist, Laurel R 18        
     3) Zheng, Emmi A 22                4) Marsh, Mandy K 19              
       39.63    29.73    29.30    26.30                                    
  3 Ripon College-WI  'A'                             2:09.14    2:10.59    2  
     1) Bartelme, McKenna R 18          2) Vaclavik, Laryssa A 21         
     3) Frisque, Kim L 21               4) Kuhl, Madeline S 19            
       32.14    37.61    32.31    28.53                                    
  4 Lawrence University-WI  'C'                            NT   x2:11.04  
     1) Ritziu, Andrea 18               2) Lund, Annika 20                
     3) Hanson, Alena J 20              4) Meyers, Leena M 18             
       34.18    38.09    31.23    27.54                                    
  5 Ripon College-WI  'B'                                  NT    2:23.65  
     1) Pieper, Allison J 19            2) Blaha, Morgan K 18             
     3) Hall, Madi R 19                 4) Olk, Sara 21                   
       35.60    38.50    41.18    28.37                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence University-WI  'A'                       1:43.90    1:42.29   11  
     1) Stahl, Max 21                   2) Goldberg, Tom B 20             
     3) Wulfman, Liam L 20              4) Hutchinson, Anton B 19         
       26.95    27.97    24.92    22.45                                    
  2 Ripon College-WI  'A'                             1:43.08    1:42.61    4  
     1) Lutter, Jack P 22               2) Finley, Brenden M 21           
     3) Rose, Carson M 21               4) Maddux, Joe C 18               
       25.19    29.77    23.81    23.84                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Abby E          18 Ripon-WI                  NT   12:16.10    9  
      33.93   36.73   37.37   37.62   37.21   37.45   37.04   37.15
      37.68   37.66   37.25   37.13   37.01   36.77   37.25   37.43
      36.82   36.63   35.93   34.04                                
  2 Szablewski, Erin C        19 Lawrence-WI               NT   12:32.35    4  
      34.46   36.42   37.05   37.63   37.49   36.54   37.47   37.42
      37.72   37.90   37.36   37.83   38.21   38.87   39.04   38.67
      38.16   37.92   38.78   37.41                                
  3 Mann, Zoey E              20 Lawrence-WI               NT   12:35.40    3  
      33.87   36.83   37.61   37.74   37.93   37.49   37.77   37.93
      37.82   38.15   38.29   37.93   38.44   38.35   38.39   38.49
      38.28   38.82   38.64   36.63                                
  4 Bartelme, McKenna R       18 Ripon-WI                  NT   12:42.44    2  
      33.54   36.89   37.14   37.68   37.81   37.23   37.75   37.88
      38.73   38.37   38.67   39.06   38.60   39.02   39.02   39.72
      39.97   38.68   38.59   38.09                                
  5 Olk, Sara                 21 Ripon-WI            14:08.73   15:09.40    1  
      40.10   43.37   45.48   45.79   46.55   44.71   45.52   46.16
      46.63   45.78   46.61   45.55   46.84   47.10   46.47   46.76
      46.24   44.86   44.84   44.04                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Charlie M       19 Lawrence-WI               NT   10:54.40    9  
      28.88   31.53   32.14   32.42   32.86   33.00   33.50   33.48
      33.85   33.02   33.50   33.29   33.09   33.04   32.96   33.17
      32.89   32.87   32.45   32.46                                
  2 Spalding, Jordan A        21 Lawrence-WI               NT   11:34.66    4  
      28.95   32.78   33.82   33.83   33.88   33.97   34.36   34.66
      35.03   35.08   35.61   35.61   35.58   36.30   36.31   36.31
      36.09   35.79   35.59   35.11                                
  3 Gradillas, Antony V       22 Ripon-WI            12:04.60   11:49.27    3  
      29.55   33.46   34.01   34.51   35.15   35.28   35.89   36.08
      36.07   36.20   37.15   36.90   36.08   36.14   35.89   36.33
      37.00   36.10   36.07   35.41                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengel, Erin E            19 Lawrence-WI          2:02.07    2:02.32    9  
      27.75   31.32   31.97   31.28                                
  2 Grahs, Mae T              18 Lawrence-WI          2:08.19    2:08.04    4  
      29.38   32.39   32.76   33.51                                
  3 Marsh, Mandy K            19 Lawrence-WI          2:10.03    2:11.93    3  
      30.15   32.81   34.51   34.46                                
  4 Kuhl, Madeline S          19 Ripon-WI             2:20.56    2:20.92    2  
      32.47   35.15   37.24   36.06                                
  5 Smith, Maddy              18 Lawrence-WI               NT   x2:21.15  
      31.45   35.15   37.13   37.42                                
  6 Hall, Madi R              19 Ripon-WI                  NT    2:25.03    1  
      33.43   36.48   38.06   37.06                                
  7 Pieper, Allison J         19 Ripon-WI                  NT    2:28.90  
      33.98   37.77   38.28   38.87                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson, Anton B       19 Lawrence-WI          1:51.28    1:48.82    9  
      25.96   27.97   27.67   27.22                                
  2 Lutter, Jack P            22 Ripon-WI             1:51.93    1:50.23    4  
      25.80   27.93   27.99   28.51                                
  3 Ripp, Ethan E             20 Ripon-WI                  NT    2:00.70    3  
      27.76   30.20   31.68   31.06                                
  4 Serunjogi, Nuwa           19 Lawrence-WI          2:03.99    2:01.63    2  
      28.22   31.02   31.85   30.54                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duero, Bridget C          20 Lawrence-WI            26.50      26.34    9  
  2 Garcia, Lizzy A           21 Lawrence-WI            26.62      26.60    4  
  3 Boutelle, Cierra J        19 Ripon-WI                  NT      27.46    3  
  4 Roetz, Alli M             20 Ripon-WI               27.21      27.56    2  
  5 King, Katherine           21 Ripon-WI               26.61      27.80    1  
  6 Meyers, Leena M           18 Lawrence-WI            28.69      28.54  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sutton, Alec              21 Ripon-WI               22.38      22.39    9  
  2 Pakosz, Nate E            21 Ripon-WI               22.91      22.92    4  
  3 Goldberg, Tom B           20 Lawrence-WI            24.02      23.83    3  
  4 Rose, Carson M            21 Ripon-WI               24.76      24.24    2  
  5 Berg, John                18 Lawrence-WI            26.87      26.24    1  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggle, Elise C           20 Lawrence-WI               NT    2:22.87    9  
      31.47   36.09   41.98   33.33                                
  2 Zheng, Emmi A             22 Lawrence-WI               NT    2:24.81    4  
      31.87   39.43   39.44   34.07                                
  3 Schweickart, Sarah M      21 Lawrence-WI          2:27.59    2:30.20    3  
      31.76   40.54   43.49   34.41                                
  4 Soderquist, Laurel R      18 Lawrence-WI          2:27.86   x2:31.85  
      33.65   39.14   44.18   34.88                                
  5 Blaha, Morgan K           18 Ripon-WI                  NT    2:43.52    2  
      36.24   44.20   46.38   36.70                                
  6 Frisque, Kim L            21 Ripon-WI                  NT    2:43.77    1  
      35.18   43.96   47.54   37.09                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgia, Ben W            19 Ripon-WI                  NT    2:10.99    9  
      28.31   33.68   38.38   30.62                                
  2 Maddux, Joe C             18 Ripon-WI             2:12.17    2:11.70    4  
      27.28   34.89   38.92   30.61                                
  3 Stahl, Max                21 Lawrence-WI          2:14.73    2:13.34    3  
      27.79   33.11   39.43   33.01                                
  4 Schrag, Ben               18 Lawrence-WI          2:23.45    2:22.58    2  
      29.69   36.57   41.09   35.23                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Maddy              18 Lawrence-WI           167.30       2.12    9  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schweickart, Sarah M      21 Lawrence-WI          1:07.46    1:07.01    9  
      32.94   34.07                                                
  2 Lansing, Caitlyn S        18 Lawrence-WI               NT    1:08.48    4  
      32.32   36.16                                                
  3 Hanson, Alena J           20 Lawrence-WI               NT    1:10.91    3  
      33.18   37.73                                                
  4 Lund, Annika              20 Lawrence-WI          1:16.40   x1:13.21  
      32.89   40.32                                                
  5 King, Katherine           21 Ripon-WI                  NT    1:13.35    2  
      33.84   39.51                                                
  6 Hall, Madi R              19 Ripon-WI                  NT    1:22.53    1  
      37.42   45.11                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutter, Jack P            22 Ripon-WI                  NT      55.72    9  
      25.85   29.87                                                
  2 Rose, Carson M            21 Ripon-WI               58.14      57.56    4  
      27.19   30.37                                                
  3 Wulfman, Liam L           20 Lawrence-WI            58.49      57.60    3  
      27.56   30.04                                                
  4 Serunjogi, Nuwa           19 Lawrence-WI               NT    1:03.04    2  
      29.66   33.38                                                
  5 Finley, Brenden M         21 Ripon-WI                  NT    1:04.57    1  
      28.89   35.68                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Lizzy A           21 Lawrence-WI            58.10      57.61    9  
      27.64   29.97                                                
  2 Marsh, Mandy K            19 Lawrence-WI            58.37      58.99    4  
      28.40   30.59                                                
  3 Boutelle, Cierra J        19 Ripon-WI               59.45      59.26    3  
      28.80   30.46                                                
  4 Grahs, Mae T              18 Lawrence-WI          1:00.28    1:00.56    2  
      29.25   31.31                                                
  5 Roetz, Alli M             20 Ripon-WI                  NT    1:01.39    1  
      29.30   32.09                                                
  6 Ritziu, Andrea            18 Lawrence-WI          1:02.69   x1:02.02  
      29.82   32.20                                                
  7 Olk, Sara                 21 Ripon-WI             1:14.28    1:17.72  
      36.57   41.15                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pakosz, Nate E            21 Ripon-WI               51.17      50.21    9  
      24.47   25.74                                                
  2 Hutchinson, Anton B       19 Lawrence-WI            52.18      51.11    4  
      25.00   26.11                                                
  3 Ripp, Ethan E             20 Ripon-WI               53.28      52.76    3  
      25.22   27.54                                                
  4 Berg, John                18 Lawrence-WI          1:01.35      59.25    2  
      27.77   31.48                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengel, Erin E            19 Lawrence-WI          1:03.51    1:02.55    9  
      30.56   31.99                                                
  2 Bartelme, McKenna R       18 Ripon-WI                  NT    1:10.39    4  
      33.78   36.61                                                
  3 Pieper, Allison J         19 Ripon-WI             1:16.35    1:18.10    3  
      38.01   40.09                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sutton, Alec              21 Ripon-WI                  NT      58.46    9  
      28.81   29.65                                                
  2 Stahl, Max                21 Lawrence-WI               NT      59.98    4  
      28.83   31.15                                                
  3 Wulfman, Liam L           20 Lawrence-WI            59.25    1:04.05    3  
      30.98   33.07                                                
  4 Schrag, Ben               18 Lawrence-WI               NT    1:06.80    2  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggle, Elise C           20 Lawrence-WI          5:42.29    5:43.01    9  
      31.73   34.00   34.53   34.69   34.83   34.97   34.96   34.84
      34.45   34.01                                                
  2 Duero, Bridget C          20 Lawrence-WI               NT    5:47.95    4  
      30.81   34.36   34.98   35.41   35.45   35.68   35.56   35.38
      35.22   35.10                                                
  3 Anderson, Abby E          18 Ripon-WI             5:57.05    5:52.87    3  
      32.82   35.14   36.07   35.92   35.75   36.52   36.16   35.77
      35.29   33.43                                                
  4 Vaclavik, Laryssa A       21 Ripon-WI                  NT    6:05.40    2  
      33.66   36.62   36.97   37.15   37.31   36.80   37.41   36.62
      36.56   36.30                                                
  5 Mann, Zoey E              20 Lawrence-WI          6:14.52    6:07.22    1  
      33.39   36.03   37.48   37.80   37.49   36.89   37.10   37.68
      37.39   35.97                                                
  6 Szablewski, Erin C        19 Lawrence-WI          6:05.96   x6:11.45  
      34.01   36.73   37.13   37.81   37.93   37.59   37.89   37.95
      37.47   36.94                                                
  7 Blaha, Morgan K           18 Ripon-WI                  NT    6:28.31  
      33.87   37.02   38.39   39.09   40.13   40.78   41.43 1:19.67
      37.93                                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Charlie M       19 Lawrence-WI          5:19.12    5:18.74    9  
      29.33   31.73   32.00   32.23   32.35   32.35   32.41   32.23
      32.00   32.11                                                
  2 Georgia, Ben W            19 Ripon-WI                  NT    5:28.39    4  
      29.85   32.02   32.86   32.99   33.02   33.37   33.46   33.75
      33.79   33.28                                                
  3 Spalding, Jordan A        21 Lawrence-WI          5:28.80    5:32.10    3  
      29.92   33.31   33.54   33.48   33.38   33.37   33.80   33.95
      34.11   33.24                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Maddy              18 Lawrence-WI           158.15     223.75    9  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lansing, Caitlyn S        18 Lawrence-WI          1:12.50    1:11.08    9  
      33.57   37.51                                                
  2 Zheng, Emmi A             22 Lawrence-WI          1:13.74    1:12.66    4  
      35.11   37.55                                                
  3 Vaclavik, Laryssa A       21 Ripon-WI                  NT    1:23.39    3  
      39.67   43.72                                                
  4 Frisque, Kim L            21 Ripon-WI                  NT    1:24.76    2  
      40.51   44.25                                                
  5 Kuhl, Madeline S          19 Ripon-WI                  NT    1:26.69    1  
      40.90   45.79                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldberg, Tom B           20 Lawrence-WI          1:04.59    1:05.14    9  
      31.08   34.06                                                
  2 Finley, Brenden M         21 Ripon-WI             1:07.99    1:07.23    4  
      31.74   35.49                                                
  3 Maddux, Joe C             18 Ripon-WI                  NT    1:08.03    3  
      31.54   36.49                                                
  4 Schrag, Ben               18 Lawrence-WI               NT    1:14.59    2  
      35.18   39.41                                                
  5 Gradillas, Antony V       22 Ripon-WI                  NT    1:17.81    1  
      36.77   41.04                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ripon College-WI  'A'                             1:53.06    1:48.53   11  
     1) Anderson, Abby E 18             2) Roetz, Alli M 20               
     3) King, Katherine 21              4) Boutelle, Cierra J 19          
       28.45    26.75    26.73    26.60                                    
  2 Lawrence University-WI  'A'                            NT    1:48.76    4  
     1) Duero, Bridget C 20             2) Grahs, Mae T 18                
     3) Ritziu, Andrea 18               4) Soderquist, Laurel R 18        
       26.95    26.72    28.30    26.79                                    
  3 Lawrence University-WI  'B'                            NT    1:56.31    2  
     1) Meyers, Leena M 18              2) Szablewski, Erin C 19          
     3) Hanson, Alena J 20              4) Lund, Annika 20                
       28.91    29.92    29.22    28.26                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ripon College-WI  'A'                             1:32.55    1:32.21   11  
     1) Pakosz, Nate E 21               2) Ripp, Ethan E 20               
     3) Georgia, Ben W 19               4) Sutton, Alec 21                
       22.88    22.69    24.52    22.12                                    
  2 Lawrence University-WI  'A'                            NT    1:39.43    4  
     1) Phillips, Charlie M 19          2) Spalding, Jordan A 21          
     3) Serunjogi, Nuwa 19              4) Berg, John 18                  
       24.25    24.81    25.05    25.32                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Lawrence University                 158   2. Ripon College                        62
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Ripon College                       100   2. Lawrence University                  91