Licensed to Beloit College         HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/2/2019 03:45 PM
               Beloit College vs Lawrence University - 11/2/2019               
                                       .                                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beloit College-WI  'A'                            1:44.51    1:50.30   11  
     1) Saladar, Max 18                 2) Carlson, George 18             
     3) Morris, David 19                4) Rose III, John 20              
       29.68                      49.35                                    
  2 Lawrence University-WI  'A'                       1:44.40    1:51.89    4  
     1) Goldberg, Tom B 21              2) Bemben, Alex T 19              
     3) Berg, John 19                   4) Gault-Crabb, Nathan J 18       
       59.76                      24.57                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence University-WI  'A'                       1:58.94    2:06.12   11  
     1) Meyers, Leena M 19              2) Soderquist, Laurel R 19        
     3) Riggle, Elise C 21              4) Duero, Bridget C 21            
       32.66    36.46    35.93    21.07                                    
  2 Beloit College-WI  'A'                            2:15.55    2:09.84    4  
     1) Bunzel, Anna 18                 2) O'Keefe, Padyn 19              
     3) Perata, Gianna 18               4) Williams, Kaylie E 20          
       33.16    36.43    31.36    28.89                                    
  3 Lawrence University-WI  'B'                            NT    2:12.80    2  
     1) Hanson, Alena J 21              2) Lund, Annika 21                
     3) Szablewski, Erin C 20           4) Mann, Zoey E 21                
       34.02    36.62    32.53    29.63                                    
 
Event 3  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Charlie M       20 Lawrence-WI         11:00.43   11:26.70    9  
      30.37   33.55   33.91   34.31   34.42   34.77   34.62   34.84
      35.04   35.05   34.77   34.74   34.60   35.03   34.62   34.85
      35.16   34.26   33.91   33.88                                
  2 Shea, Matthew T           23 Buccaneers-WI             NT   12:14.66    4  
      31.51   35.41   35.99   36.28   36.93   37.16   36.75   37.83
      38.08   37.87   36.93   38.39   38.17   38.28   38.06   35.29
      37.05   37.67   35.77   35.24                                
 
Event 4  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szablewski, Erin C        20 Lawrence-WI               NT   12:27.23    9  
      34.53   37.65   37.48   37.83   37.11   37.62   37.26   38.07
      37.39   37.72   37.81   37.67   38.56   37.67   38.18   36.77
      37.78   37.26   37.21   35.66                                
  2 Mann, Zoey E              21 Lawrence-WI         12:56.48   12:56.59    4  
      35.31   38.30   38.56   39.18   38.99   38.79   38.68   39.33
      39.17   39.19   38.90   39.10   39.19   39.22   39.08   39.50
      39.72   39.17   39.84   37.37                                
  3 Ritziu, Andrea            19 Lawrence-WI               NT   12:58.31    3  
      33.98   37.48   38.04   38.77   39.02   37.97   38.20   39.93
      39.87   40.78   39.67   38.83   40.16   40.87   41.07   40.58
      39.70   39.79   37.68   35.92                                
 
Event 5  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wukovits, Davis M         18 Lawrence-WI          1:56.37    1:56.39    9  
      26.90   29.47   30.17   29.85                                
  2 Saladar, Max              18 Buccaneers-WI             NT    2:05.06    4  
      28.32   32.16   32.60   31.98                                
  3 Washburn, Brandon         20 Buccaneers-WI        2:10.35    2:11.06    3  
      30.38   33.65   34.24   32.79                                
  4 McDonald, Carson          20 Buccaneers-WI             NT    2:23.12    2  
      31.09   36.46   38.61   36.96                                
 
Event 6  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengel, Erin E            20 Lawrence-WI               NT    2:01.78    9  
      27.29   31.03   31.78   31.68                                
  2 Grahs, Mae T              19 Lawrence-WI          2:18.06    2:15.91    4  
      30.29   34.07   35.49   36.06                                
  3 Smith, Maddy              19 Lawrence-WI               NT    2:22.18    3  
      31.14   35.43   38.04   37.57                                
  4 Perata, Gianna            18 Buccaneers-WI             NT    2:22.49    2  
      32.33   35.76   37.23   37.17                                
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sill, Nathan              18 Buccaneers-WI          23.07      22.94    9  
  2 Rose III, John            20 Buccaneers-WI          25.36      24.91    4  
  3 Morris, David             19 Buccaneers-WI          24.67      24.94    3  
  4 Gault-Crabb, Nathan J     18 Lawrence-WI            25.12      25.15    2  
  5 Mu, Mason                 21 Buccaneers-WI             NT     x27.59  
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Mandy K            20 Lawrence-WI            26.25      26.54    9  
  2 Meyers, Leena M           19 Lawrence-WI            27.52      27.41    4  
  3 Williams, Kaylie E        20 Buccaneers-WI          29.59      29.58    3  
  4 O'Keefe, Padyn            19 Buccaneers-WI             NT      31.71    2  
  5 Stevens, Michelle         18 Buccaneers-WI             NT      31.88    1  
  6 Draper, Abby              18 Lawrence-WI               NT      32.24  
  7 Popkin, Brooke            21 Buccaneers-WI             NT     x34.66  
  8 Kohout, Ana               21 Buccaneers-WI          50.17     x49.28  
  9 Ambardar, Shivangi        20 Buccaneers-WI             NT     x50.82  
 
Event 9  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Camden           19 Buccaneers-WI        2:06.35    2:06.61    9  
      27.38   31.88   38.22   29.13                                
  2 Wulfman, Liam L           21 Lawrence-WI               NT    2:11.23    4  
      26.63   33.34   40.12   31.14                                
  3 Bemben, Alex T            19 Lawrence-WI          2:21.00    2:18.69    3  
      29.94   38.28   38.71   31.76                                
  4 Carlson, George           18 Buccaneers-WI             NT    2:19.19    2  
      29.31   36.72   40.02   33.14                                
  5 Schrag, Ben               19 Lawrence-WI          2:24.24    2:20.15    1  
      30.71   37.38   40.24   31.82                                
 
Event 10  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soderquist, Laurel R      19 Lawrence-WI          2:28.80    2:28.04    9  
      33.19   37.97   44.04   32.84                                
  2 Duero, Bridget C          21 Lawrence-WI               NT    2:34.09    4  
      32.59   39.40   46.66   35.44                                
  3 Bunzel, Anna              18 Buccaneers-WI        2:39.54    2:38.26    3  
      35.16   39.56   46.52   37.02                                
  4 Lund, Annika              21 Lawrence-WI          2:40.04    2:38.39    2  
      33.38   43.14   45.79   36.08                                
  5 Hanson, Alena J           21 Lawrence-WI               NT   x2:40.04  
      35.63   40.15   49.14   35.12                                
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaitor, Tenajh            19 Buccaneers-WI          56.74      55.93    9  
      25.84   30.09                                                
  2 Wulfman, Liam L           21 Lawrence-WI          1:05.00      57.02    4  
      26.22   30.80                                                
  3 Bemben, Alex T            19 Lawrence-WI          1:06.00    1:03.90    3  
      29.46   34.44                                                
  4 Shea, Matthew T           23 Buccaneers-WI             NT    1:05.40    2  
      31.11   34.29                                                
  5 Berg, John                19 Lawrence-WI          1:06.84    1:06.11    1  
      30.21   35.90                                                
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengel, Erin E            20 Lawrence-WI          1:02.03    1:01.61    9  
      28.74   32.87                                                
  2 Lund, Annika              21 Lawrence-WI          1:15.03    1:13.73    4  
      33.82   39.91                                                
  3 Hanson, Alena J           21 Lawrence-WI          1:11.50    1:13.87    3  
      34.90   38.97                                                
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Camden           19 Buccaneers-WI          49.70      50.76    9  
      24.11   26.65                                                
  2 Wukovits, Davis M         18 Lawrence-WI            52.09      51.41    4  
      24.79   26.62                                                
  3 Goldberg, Tom B           21 Lawrence-WI               NT      52.39    3  
      24.91   27.48                                                
  4 Sill, Nathan              18 Buccaneers-WI          53.91      53.48    2  
      25.32   28.16                                                
  5 Gault-Crabb, Nathan J     18 Lawrence-WI            55.02      56.40    1  
      26.90   29.50                                                
  6 Rose III, John            20 Buccaneers-WI          58.03      56.55  
      26.52   30.03                                                
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Mandy K            20 Lawrence-WI            58.19      59.21    9  
      28.25   30.96                                                
  2 Williams, Kaylie E        20 Buccaneers-WI        1:04.93    1:05.34    4  
      31.74   33.60                                                
  3 Smith, Maddy              19 Lawrence-WI               NT    1:05.47    3  
      31.42   34.05                                                
  4 Perata, Gianna            18 Buccaneers-WI        1:08.26    1:05.55    2  
      31.32   34.23                                                
  5 Ritziu, Andrea            19 Lawrence-WI          1:07.56    1:05.72    1  
      30.83   34.89                                                
  6 Mann, Zoey E              21 Lawrence-WI          1:06.24   x1:07.89  
      32.48   35.41                                                
  7 Draper, Abby              18 Lawrence-WI               NT   x1:09.40  
      33.59   35.81                                                
  8 Stevens, Michelle         18 Buccaneers-WI             NT    1:12.25  
      34.08   38.17                                                
  9 Kohout, Ana               21 Buccaneers-WI             NT   x1:45.12  
      50.96   54.16                                                
 
Event 15  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Matthew T           23 Buccaneers-WI             NT    1:06.00    9  
      32.21   33.79                                                
  2 Saladar, Max              18 Buccaneers-WI             NT    1:06.08    4  
      32.35   33.73                                                
  3 Schrag, Ben               19 Lawrence-WI          1:09.18    1:06.60    3  
      33.16   33.44                                                
 
Event 16  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bunzel, Anna              18 Buccaneers-WI             NT    1:10.92    9  
      34.27   36.65                                                
  2 Meyers, Leena M           19 Lawrence-WI          1:13.90    1:12.24    4  
      35.07   37.17                                                
 
Event 17  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Charlie M       20 Lawrence-WI          5:28.37    5:30.79    9  
      29.84   32.80   32.73   32.77   33.62   34.27   33.84   33.88
      33.71   33.33                                                
  2 Washburn, Brandon         20 Buccaneers-WI        5:58.84    5:53.24    4  
      32.96   36.95   36.83   36.75   35.99   35.86   35.13   35.02
      34.85   32.90                                                
 
Event 18  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggle, Elise C           21 Lawrence-WI          5:49.19    5:51.19    9  
      32.21   34.97   35.82   35.47   35.38   35.67   35.65   35.54
      35.64   34.84                                                
  2 Duero, Bridget C          21 Lawrence-WI               NT    5:57.51    4  
      31.71   35.31   36.13   36.42   36.97   36.59   36.33   36.62
      36.24   35.19                                                
  3 Szablewski, Erin C        20 Lawrence-WI          6:01.33    6:05.17    3  
      34.25   36.77   36.80   36.55   37.04   36.80   36.77   37.03
      36.78   36.38                                                
  4 Grahs, Mae T              19 Lawrence-WI          6:11.17   x6:08.92  
      31.85   35.34   36.54   37.21   38.11   38.14   38.07   38.44
      38.11   37.11                                                
 
Event 19  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldberg, Tom B           21 Lawrence-WI          1:05.25    1:05.78    9  
      31.90   33.88                                                
  2 Gaitor, Tenajh            19 Buccaneers-WI        1:06.13    1:06.28    4  
      32.06   34.22                                                
  3 Wukovits, Davis M         18 Lawrence-WI               NT    1:08.38    3  
      32.04   36.34                                                
  4 Carlson, George           18 Buccaneers-WI        1:10.23    1:12.16    2  
      33.64   38.52                                                
  5 McDonald, Carson          20 Buccaneers-WI        1:12.65    1:14.89    1  
      35.61   39.28                                                
  6 Mu, Mason                 21 Buccaneers-WI             NT   x1:20.65  
      36.23   44.42                                                
 
Event 20  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soderquist, Laurel R      19 Lawrence-WI          1:18.65    1:16.41    9  
      35.96   40.45                                                
  2 O'Keefe, Padyn            19 Buccaneers-WI        1:22.04    1:22.58    4  
      38.38   44.20                                                
  3 Stevens, Michelle         18 Buccaneers-WI             NT    1:26.08    3  
      40.72   45.36                                                
  4 Kohout, Ana               21 Buccaneers-WI        2:54.22    3:03.08    2  
    1:28.29 1:34.79                                                
 
Event 21  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beloit College-WI  'A'                                 NT    1:33.53   11  
     1) Sill, Nathan 18                 2) Morris, David 19               
     3) Gaitor, Tenajh 19               4) Leonard, Camden 19             
       23.21    23.92    23.81    22.59                                    
  2 Lawrence University-WI  'A'                       1:40.73    1:37.89    4  
     1) Wulfman, Liam L 21              2) Schrag, Ben 19                 
     3) Berg, John 19                   4) Phillips, Charlie M 20         
       23.39    25.24    25.25    24.01                                    
  3 Beloit College-WI  'B'                                 NT    1:56.19    2  
     1) Kangas-Olson, Wil 21            2) McDonald, Carson 20            
     3) Mu, Mason 21                    4) Washburn, Brandon 20           
       30.11    28.42    30.23    27.43                                    
 
Event 22  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence University-WI  'A'                       1:44.74    1:48.01   11  
     1) Riggle, Elise C 21              2) Marsh, Mandy K 20              
     3) Lengel, Erin E 20               4) Grahs, Mae T 19                
       28.56    26.62    25.10    27.73                                    
  2 Lawrence University-WI  'B'                            NT    1:57.38    4  
     1) Ritziu, Andrea 19               2) Draper, Abby 18                
     3) Smith, Maddy 19                 4) Lansing, Caitlyn S 19          
       29.01    30.82    28.24    29.31                                    
 -- Beloit College-WI  'A'                                 NT   X2:07.61  
     1) O'Keefe, Padyn 19               2) Perata, Gianna 18              
     3) Popkin, Brooke 21               4) Stevens, Michelle 18           
       34.01    29.25    32.58    31.77                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Lawrence University                 146   2. Beloit College                       39
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Beloit College                      110   2. Lawrence University                  76