Licensed to Lawrence University - WI
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/8/2019 08:02 PM
                             SNC at LU - 11/9/2019                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Norbert College-WI  'A'                          NT    1:41.16   11  
     1) Stolberg, Ben D SO              2) King, Wayne FR                 
     3) Trotter, Matt E FR              4) Green, Jeffrey D SO            
       26.02    28.21    24.11    22.82                                    
  2 Lawrence University-WI  'A'                       1:44.40    1:44.31    4  
     1) Wulfman, Liam L SR              2) Goldberg, Tom B SR             
     3) Gault-Crabb, Nathan J FR        4) Bemben, Alex T FR              
       26.50    28.17    25.67    23.97                                    
  3 Saint Norbert College-WI  'C'                          NT    1:49.92    2  
     1) Galutira, Jed W SR              2) Krause, Cameron FR             
     3) Cervantez, Alex J SO            4) Englebert, Riley FR            
       28.75    30.61    26.52    24.04                                    
  4 Saint Norbert College-WI  'B'                          NT   x1:52.08  
     1) Hunt, Jason D SO                2) Martin, Sam FR                 
     3) Grodecki, Scott FR              4) Garza Laurin, Dallas J SO      
       27.81    30.79    25.77    27.71                                    
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Norbert College-WI  'A'                          NT    1:59.29   11  
     1) Koch, Rachel FR                 2) Holmstrom, Katelyn FR          
     3) Wilson, Miranda F SO            4) Williams, Kirsten M SO         
       31.38    32.40    28.68    26.83                                    
  2 Lawrence University-WI  'A'                       1:58.94    2:00.36    4  
     1) Lengel, Erin E JR               2) Soderquist, Laurel R SO        
     3) Riggle, Elise C SR              4) Duero, Bridget C SR            
       28.81    35.74    29.70    26.11                                    
  3 Lawrence University-WI  'B'                            NT    2:18.17    2  
     1) Hanson, Alena J SR              2) Statz, Natasha SR              
     3) Draper, Abby FR                 4) Mann, Zoey E SR                
       34.36    41.77    32.36    29.68                                    
 
Event 3  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scribano, Ray             FR St Norbert-WI             NT   10:54.27    9  
      28.06   30.64   32.11   32.66   32.77   32.93   32.72   33.27
      33.14   33.07   33.55   33.68   32.96   33.40   33.95   33.00
      34.11   33.34   33.58   31.33                                
  2 Boerner, Adam R           SO St Norbert-WI             NT   12:07.98    4  
      31.64   34.23   34.93   35.43   36.75   37.13   37.43   37.67
      36.82   36.98   38.09   38.05   38.36   37.95   37.25   37.52
      38.04   35.88   35.52   32.31                                
  3 Schrag, Ben               SO Lawrence-WI               NT   12:23.40    3  
      33.25   37.15   38.24   38.15   39.49   38.25   38.35   38.05
      38.57   37.91   37.48   37.90   37.20   37.01   37.14   36.84
      35.81   35.92   35.73   34.96                                
 
Event 4  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggle, Elise C           SR Lawrence-WI         11:52.96   11:48.27    9  
      33.33   35.66   35.85   35.90   35.43   35.57   35.56   35.70
      35.34   35.58   35.11   35.48   35.22   35.60   35.68   35.42
      35.66   35.63   35.71   34.84                                
  2 Ritziu, Andrea            SO Lawrence-WI               NT   12:12.10    4  
      33.16   35.17   36.30   36.09   35.79   36.51   36.93   36.89
      36.71   36.71   36.45   37.22   37.14   38.02   37.84   37.85
      37.36   38.26   36.34   35.36                                
  3 Schuster, Crystal         FR St Norbert-WI             NT   12:39.58    3  
      33.79   36.89   37.60   38.68   37.99   38.25   38.33   38.73
      38.64   38.06   38.61   38.43   38.21   38.39   38.58   38.14
      38.55   38.51   38.35   36.85                                
  4 Mann, Zoey E              SR Lawrence-WI         12:56.48   12:51.79    2  
      35.26   37.86   38.81   38.82   38.92   38.50   38.67   38.71
      38.39   38.83   38.51   38.92   38.93   39.09   39.09   39.08
      39.38   39.01   38.81   38.20                                
  5 Mullican, Maggie B        SO St Norbert-WI             NT   13:00.95    1  
      36.05   38.13   38.63   38.77   38.97   39.16   39.01   39.09
      39.26   39.29   39.68   39.49   39.36   39.65   39.11   39.85
      39.40   39.91   39.26   38.88                                
 
Event 5  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riley, Killian            FR St Norbert-WI             NT    1:51.73    9  
      25.23   27.63   29.53   29.34                                
  2 Phillips, Charlie M       JR Lawrence-WI               NT    1:54.76    4  
      26.65   29.30   29.64   29.17                                
  3 Bethard, Will E           FR St Norbert-WI             NT    1:57.00    3  
      26.68   29.67   30.75   29.90                                
  4 Hunt, Jason D             SO St Norbert-WI             NT    2:03.65    2  
      27.46   30.68   32.71   32.80                                
 -- Martin, Sam               FR St Norbert-WI             NT        DFS  
 
Event 6  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengel, Erin E            JR Lawrence-WI               NT    2:01.53    9  
      27.42   30.80   32.04   31.27                                
  2 Santas, Clare P           SO St Norbert-WI             NT    2:07.16    4  
      29.71   32.39   32.73   32.33                                
  3 Duero, Bridget C          SR Lawrence-WI          2:08.32    2:08.02    3  
      29.72   31.77   32.83   33.70                                
  4 Norton, Natalie           FR St Norbert-WI             NT    2:11.55    2  
      29.88   33.15   34.58   33.94                                
  5 Wilcox, Amelia            FR St Norbert-WI             NT    2:11.99    1  
      30.34   33.69   33.91   34.05                                
  6 Thompson, Sophia          FR St Norbert-WI             NT   x2:15.98  
      31.14   34.13   34.61   36.10                                
  7 Karner, Nya L             SO St Norbert-WI             NT   x2:19.58  
      32.42   34.64   36.41   36.11                                
 -- McLeod, Ally J            FR St Norbert-WI             NT        DFS  
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stolberg, Ben D           SO St Norbert-WI             NT      22.71    9  
  2 Wukovits, Davis M         FR Lawrence-WI            24.22      23.38    4  
  3 Galutira, Jed W           SR St Norbert-WI             NT      24.37    3  
  4 Englebert, Riley          FR St Norbert-WI             NT      24.80    2  
  5 Krause, Cameron           FR St Norbert-WI             NT     x24.97  
  6 Berg, John                SO Lawrence-WI            26.15      26.21    1  
  7 Garza Laurin, Dallas J    SO St Norbert-WI             NT     x28.51  
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Mandy K            JR Lawrence-WI            26.25      26.90    9  
  2 Holmstrom, Katelyn        FR St Norbert-WI             NT      27.08    4  
  3 Wilson, Miranda F         SO St Norbert-WI             NT      27.35    3  
  4 Meyers, Leena M           SO Lawrence-WI            27.52      27.60    2  
  5 Williams, Kirsten M       SO St Norbert-WI             NT      27.90    1  
  6 Kubowski, Jennifer        FR St Norbert-WI             NT     x29.13  
  7 Draper, Abby              FR Lawrence-WI               NT      31.66  
  8 Statz, Natasha            SR Lawrence-WI            35.05     x32.96  
 
Event 9  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Peter F           SO St Norbert-WI             NT    4:32.75    9  
      29.09   32.51   36.86   35.97   38.54   39.70   30.94   29.14
  2 Ashburn, Jared A          FR St Norbert-WI             NT    4:49.10    4  
      28.19   32.33   37.88   36.10   41.90   45.42   34.23   33.05
  3 Grodecki, Scott           FR St Norbert-WI             NT    5:02.40    3  
      29.19   35.23   40.51   39.64   43.55   45.35   34.24   34.69
  4 Bemben, Alex T            FR Lawrence-WI               NT    5:05.46    2  
      31.66   37.18   40.40   40.55   41.85   42.68   36.66   34.48
  5 McGrath, Peadar J         SO St Norbert-WI             NT   x5:13.73  
      33.80   39.94   41.84   39.20   44.21   43.31   36.51   34.92
 
Event 10  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koch, Rachel              FR St Norbert-WI             NT    5:07.65    9  
      33.41   37.82   39.57   39.50   42.93   45.04   35.42   33.96
  2 Biundo, Kristina N        FR St Norbert-WI             NT    5:10.39    4  
      33.42   39.14   38.07   38.66   42.49   45.32   37.36   35.93
  3 Lund, Annika              JR Lawrence-WI               NT    5:28.69    3  
      34.44   41.44   42.94   42.29   46.07   46.33   38.56   36.62
  4 Szablewski, Erin C        JR Lawrence-WI          5:51.50    5:42.63    2  
      34.89   43.15   45.83   44.71   49.06   51.99   36.68   36.32
 
Event 12  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Maddy              SO Lawrence-WI           222.30     227.05    9  
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Wayne               FR St Norbert-WI             NT      54.94    9  
      25.49   29.45                                                
  2 Wulfman, Liam L           SR Lawrence-WI               NT      55.44    4  
      25.98   29.46                                                
  3 Cervantez, Alex J         SO St Norbert-WI             NT      59.07    3  
      27.47   31.60                                                
  4 Hunt, Jason D             SO St Norbert-WI             NT      59.26    2  
      28.56   30.70                                                
  5 Gault-Crabb, Nathan J     FR Lawrence-WI          1:00.87    1:01.02    1  
      27.66   33.36                                                
  6 Goldberg, Tom B           SR Lawrence-WI               NT    1:01.19  
      27.75   33.44                                                
  7 Englebert, Riley          FR St Norbert-WI             NT   x1:02.10  
      28.40   33.70                                                
  8 Grodecki, Scott           FR St Norbert-WI             NT   x1:03.17  
      28.51   34.66                                                
 
Event 14  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Sophia          FR St Norbert-WI             NT    1:06.18    9  
      31.07   35.11                                                
  2 Hanson, Alena J           SR Lawrence-WI          1:11.50    1:09.39    4  
      32.20   37.19                                                
  3 Biundo, Kristina N        FR St Norbert-WI             NT    1:11.23    3  
      33.45   37.78                                                
  4 Lund, Annika              JR Lawrence-WI          1:15.03    1:14.50    2  
      33.30   41.20                                                
  5 Draper, Abby              FR Lawrence-WI               NT    1:17.76    1  
      35.56   42.20                                                
 
Event 15  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trotter, Matt E           FR St Norbert-WI             NT      49.20    9  
      23.59   25.61                                                
  2 Wukovits, Davis M         FR Lawrence-WI            52.09      51.54    4  
      24.89   26.65                                                
  3 Bethard, Will E           FR St Norbert-WI             NT      53.21    3  
      25.49   27.72                                                
  4 Green, Jeffrey D          SO St Norbert-WI             NT      53.49    2  
      25.54   27.95                                                
  5 Boerner, Adam R           SO St Norbert-WI             NT     x57.77  
      28.30   29.47                                                
  6 Berg, John                SO Lawrence-WI            59.17      57.91    1  
      27.31   30.60                                                
 
Event 16  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duero, Bridget C          SR Lawrence-WI            58.18      58.23    9  
      28.39   29.84                                                
  2 Santas, Clare P           SO St Norbert-WI             NT      58.39    4  
      28.62   29.77                                                
  3 Marsh, Mandy K            JR Lawrence-WI            58.19      58.43    3  
      28.05   30.38                                                
  4 Karner, Nya L             SO St Norbert-WI             NT    1:03.14    2  
      30.67   32.47                                                
 -- McLeod, Ally J            FR St Norbert-WI             NT        DFS  
 
Event 17  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wulfman, Liam L           SR Lawrence-WI            59.01      59.32    9  
      28.45   30.87                                                
  2 Ashburn, Jared A          FR St Norbert-WI             NT    1:00.96    4  
      29.93   31.03                                                
  3 Galutira, Jed W           SR St Norbert-WI             NT    1:01.31    3  
      29.76   31.55                                                
  4 Schrag, Ben               SO Lawrence-WI          1:09.18    1:07.76    2  
      33.77   33.99                                                
  5 Garza Laurin, Dallas J    SO St Norbert-WI             NT    1:24.19    1  
      40.23   43.96                                                
 
Event 18  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengel, Erin E            JR Lawrence-WI          1:02.71    1:02.93    9  
      30.63   32.30                                                
  2 Wilson, Miranda F         SO St Norbert-WI             NT    1:06.79    4  
      32.93   33.86                                                
  3 Koch, Rachel              FR St Norbert-WI             NT    1:07.31    3  
      32.86   34.45                                                
  4 Kubowski, Jennifer        FR St Norbert-WI             NT    1:10.12    2  
      34.95   35.17                                                
  5 Schuster, Crystal         FR St Norbert-WI             NT   x1:13.00  
      35.44   37.56                                                
  6 Meyers, Leena M           SO Lawrence-WI          1:13.90    1:14.78    1  
      36.49   38.29                                                
 
Event 19  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Peter F           SO St Norbert-WI             NT    5:01.48    9  
      27.86   30.20   30.26   30.27   30.27   30.56   30.64   30.84
      30.82   29.76                                                
  2 Phillips, Charlie M       JR Lawrence-WI          5:28.37    5:18.71    4  
      29.14   31.53   32.80   32.86   32.23   32.11   32.42   32.66
      31.33   31.63                                                
  3 Scribano, Ray             FR St Norbert-WI             NT    5:25.12    3  
      27.90   31.14   32.55   33.24   33.13   32.36   33.82   33.51
      34.47   33.00                                                
  4 McGrath, Peadar J         SO St Norbert-WI             NT    6:05.79    2  
      32.72   36.71   36.33   36.98   37.22   37.67   38.23   37.36
      36.80   35.77                                                
 
Event 20  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggle, Elise C           SR Lawrence-WI          5:49.19    5:45.46    9  
      32.15   34.76   34.83   35.06   35.14   35.13   34.88   35.09
      34.89   33.53                                                
  2 Norton, Natalie           FR St Norbert-WI             NT    5:49.19    4  
      31.71   35.07   35.48   35.25   35.53   35.48   35.44   35.33
      35.11   34.79                                                
  3 Wilcox, Amelia            FR St Norbert-WI             NT    5:57.82    3  
      32.52   35.34   35.99   36.11   36.21   35.81   36.75   36.72
      36.67   35.70                                                
  4 Szablewski, Erin C        JR Lawrence-WI          6:01.33    6:00.66    2  
      34.05   36.11   36.26   36.14   36.51   36.57   36.26   36.77
      36.64   35.35                                                
  5 Ritziu, Andrea            SO Lawrence-WI          6:14.86    6:04.83    1  
      32.05   34.93   36.18   36.72   36.26   37.43   37.69   37.89
      38.67   37.01                                                
  6 Mann, Zoey E              SR Lawrence-WI          6:21.28   x6:21.67  
      35.46   37.62   38.57   38.58   38.47   39.04   38.60   38.89
      39.08   37.36                                                
  7 Mullican, Maggie B        SO St Norbert-WI             NT    6:32.15  
      36.30   39.42   39.46   39.40   39.71   39.70   39.45   39.69
      39.63   39.39                                                
 
Event 22  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Maddy              SO Lawrence-WI           236.15     226.90    9  
  2 Lomnicki, Anna            FR St Norbert-WI             NP     125.60    4  
 
Event 23  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Wayne               FR St Norbert-WI             NT    1:02.02    9  
      29.23   32.79                                                
  2 Riley, Killian            FR St Norbert-WI             NT    1:03.64    4  
      30.03   33.61                                                
  3 Goldberg, Tom B           SR Lawrence-WI          1:05.25    1:03.72    3  
      30.03   33.69                                                
  4 Cervantez, Alex J         SO St Norbert-WI             NT    1:07.52    2  
      31.33   36.19                                                
  5 Krause, Cameron           FR St Norbert-WI             NT   x1:07.94  
      31.81   36.13                                                
  6 Martin, Sam               FR St Norbert-WI             NT   x1:08.48  
      32.74   35.74                                                
  7 Bemben, Alex T            FR Lawrence-WI          1:08.48    1:09.31    1  
      32.96   36.35                                                
  8 Green, Jeffrey D          SO St Norbert-WI             NT   x1:09.52  
      32.63   36.89                                                
  9 McGrath, Peadar J         SO St Norbert-WI             NT   x1:19.58  
      37.93   41.65                                                
 
Event 24  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmstrom, Katelyn        FR St Norbert-WI             NT    1:13.81    9  
      34.93   38.88                                                
  2 Williams, Kirsten M       SO St Norbert-WI             NT    1:15.39    4  
      35.57   39.82                                                
  3 Soderquist, Laurel R      SO Lawrence-WI          1:18.65    1:17.54    3  
      36.99   40.55                                                
  4 Lansing, Caitlyn S        SO Lawrence-WI          1:16.82    1:17.98    2  
      36.10   41.88                                                
  5 Biundo, Kristina N        FR St Norbert-WI             NT    1:21.00    1  
      38.44   42.56                                                
  6 Lund, Annika              JR Lawrence-WI          1:24.33    1:24.47  
      39.18   45.29                                                
  7 Statz, Natasha            SR Lawrence-WI               NT   x1:35.50  
      45.75   49.75                                                
 
Event 25  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Norbert College-WI  'A'                          NT    3:24.41   11  
     1) Trotter, Matt E FR              2) Martin, Peter F SO             
     3) Stolberg, Ben D SO              4) Riley, Killian FR              
       24.97    49.49    24.88    51.86    23.11    49.09    25.21    53.97
  2 Lawrence University-WI  'A'                       3:31.69    3:35.77    4  
     1) Wukovits, Davis M FR            2) Gault-Crabb, Nathan J FR       
     3) Phillips, Charlie M JR          4) Berg, John SO                  
       24.98    51.40    25.69    54.79    24.95    52.98    26.46    56.60
  3 Saint Norbert College-WI  'B'                          NT    3:42.59    2  
     1) Scribano, Ray FR                2) Ashburn, Jared A FR            
     3) Bethard, Will E FR              4) Boerner, Adam R SO             
       27.18    57.95    26.00    55.86    24.15    52.22    15.59    56.56
 
Event 26  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Norbert College-WI  'A'                          NT    3:57.34   11  
     1) Wilcox, Amelia FR               2) Santas, Clare P SO             
     3) Thompson, Sophia FR             4) Norton, Natalie FR             
       29.67  1:00.80    27.74    58.58    27.98    59.21    27.91    58.75
  2 Lawrence University-WI  'A'                       3:56.75    3:58.26    4  
     1) Meyers, Leena M SO              2) Marsh, Mandy K JR              
     3) Ritziu, Andrea SO               4) Soderquist, Laurel R SO        
       30.04  1:01.25    27.20    57.41    29.01  1:01.41    27.75    58.19
  3 Saint Norbert College-WI  'B'                          NT    4:20.82    2  
     1) Schuster, Crystal FR            2) Karner, Nya L SO               
     3) Kubowski, Jennifer FR           4) Mullican, Maggie B SO          
       30.83  1:04.14    29.18  1:03.11    29.27  1:03.21    33.18  1:10.36
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Lawrence University                 117   2. Saint Norbert College               108
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Saint Norbert College               148   2. Lawrence University                  51